Materiāls testam “Jaunas iespējas miopijas progresēšanas apturēšanā”.

| 3,752 skatījumi

miopiaiIkgadējā EAOO konferencē, kas šogad norisinājās Budapeštā, viena no prezentācijām bija veltīta miopijas kontrolei un kontaktoloģijai bērniem, ko prezentēja viens no optometrijas „guru” Bruce Evans (BSc (Hons) PhD FCOptom DipCLP DipOrth FAAO FCLA) no Anglijas. Tieši viņa prezentācijas ietekmē es sāku aizdomāties par to, vai mēs darām visu, ko varam, koriģējot tuvredzīgus jauniešus.  Tā savu materiālu iesāk Krista Caune-Bērziņa. Krista ir sagatavojusi materiālu kārtējam testa. Materiāla apgūšanai tiek atvēlētas 2-3 nedēļas.

Vai mums paveras jaunas iespējas miopijas progresēšanas apturēšanā?

Atgādināšu kas jādara, lai tiktu pie testa kārtošanas  un iegūtu 2 OTP.

a) Pretendentam ir jābūt piereģistrētam portālā skolas.lu.lv

b) Jāiemaksā 5 Euro par testu LOOA kontā LV63HABA0551024631742

ar piezīmi Jaunas iespējas miopijas progresēšanas apturēšanai – Tests.

To vajadzētu izdarīt līdz 10.novembrim

c) Tad kad samaksāts jāātsūta E pasts par pieteikšanos uz adresi: looa@inbox.lv

13.novembrī tiks uz nedēļu atvērts tests izpildei.

Par testa atvēršanu tiks izziņots www.optometrija.lv un tiem kuri būs pieteikušies izsūtīts E pasts.

Panākumus testā.

 

2 komentāri rakstam “Materiāls testam “Jaunas iespējas miopijas progresēšanas apturēšanā”.”

 1. Vispirms liels paldies Kristai Caunei-Bērziņai par lielisko rakstu!

  Pašam arī bija izdevība būt klāt šeit aplūkotajā prezentācijā, un tā tiešām bija izcila speciālista izcils informācijas apkopojums.

  Man jāpiekrīt, ka jautājums ‘ko un kā mēs darām’ ar bērnu/jauniešu korekciju, ir ļoti būtisks un ir vērts padomāt ko mēs ietekmējam viņu refrakcijā 5-10-20 gadu periodā. Arī 20% miopijas tempa izmaiņas ir būtiskas, jo 2-3 dioptriju starpība nākotnē nozīmē atšķirības redzes kvalitātē. Papildus, ļoti būtisks rādītājs ir ne tik straujais acs garuma pieaugums un potenciāli mazāki acs veselības riski.

  Saprotams, ka izmeklējumu iespējas ir ierobežotas, tomēr nepilnai korekcijai nebūtu jābūt pieļaujamai. Tā tomēr uzrāda 20 % (18 mēnešos) [1] līdz 30 % (24 mēnešos) [2] straujāku miopijas progresu.

  Kā būtisks faktors te ir izcelts speciālistu papildus iemaņu apjoms, kabinetu aprīkojums un korekcijas līdzekļu izmaksas. Jautājums par aprīkojumu varētu būt vissarežģītākais. Radzenes topogrāfu izmaksas mūsdienās kļūst ļoti pieejamas un tuvā nākotnē tiem būtu jābūt kā standarta aprīkojumam darbā ar jebkura (!) veida kontaktlēcām. Tomēr, kā raksta, tā prezentācijas autori arī uzsver (pagaidām) nezināmo mērījumu, nepieciešamību. Redze perifērijā, acs ābola iekšējā forma un izmaiņas, refrakcijas ‘karte’ nevis centrālās redzes vai atsevišķu punktu perifērijā mērījumi, acs garuma izmaiņas u.c. Ir vēl daudz, daudz nezināmā miopijas kontrolē.

  Protams, ka mēs visi vēlētos pieejamākas cenas redzes korekcijas līdzekļiem. Tomēr pagaidām izskatās, ka jo vairāk mēs spēsim nomērīt (papildus izmeklējumi), jo mazāk mums derēs standartizēti produkti (briļļu lēcas, kontaktlēcas). Tomēr patreiz efektīvākā optiskā korekcija (ortokeratoloģija) ne būt nav dārgākā metode. Vismaz patreiz, rakstā minētās, CooperVision multifokālās kontaktlēcas maksā 41-49 EUR [3, 4] par 3 lēcu iepakojumu – tas nozīmē 164-196 EUR gadā vienai acij. Absolūti individuāli veidota ortokeratoloģijas kontaktlēca maksā 145 EUR gadā [5].

  Un vēlreiz – lielisks raksts un arī viela pārdomām par mazajiem briļļu lietotājiem un viņu nākotni. Mēs viņus redzam ikdienā, mēs varam novērot un mēģināt atrast optimāli labāko.

  -8.00 vai -5.00…


  1. Daniel Adler, D., Millodot, M., The possible effect of undercorrection on myopic
  progression in children, Clinical and Experimental Optometry, 2006; 89: 5: 315–321.

  2. Chung, K., Mohidin, N., O’Leary, D.J., Undercorrection of myopia enhances rather than inhibits
  myopia progression, Vision Research, 42 (2002) 2555–2559.

  3. http://www.optika1.lv

  4. http://www.manaslecas.lv

  5. http://www.gallus.lv

 2. Inese says:

  Paldies par ļoti izmeļošo in interesanto materiālu!
  Krista ir ieguldījusi lielu darbu, paldies viņai par šo vērtīgo informāciju!
  Ļoti novērtēju!

  Iesaku optometristiem izlasīt cītīgi! Noteikti noderēs!

  Inese

Ievietot komentāru

Current day month ye@r *

Follow

Get every new post on this blog delivered to your Inbox.

Join other followers: