Jaunās paaudzes kontaktlēcas.

| 6,816 skatījumi

Jaunās paaudzes kontaktlēcas.

contactlens2   Pēdējo 40 gadu laikā mīkstajām kontaktlēcām ir mainījušās vairākas paaudzes. Mainījies ne tikai lēcu materiāls, bet arī tiek uzlabots lēcu dizains. Visu šo pārmaiņu mērķis bija sniegt kontaktlēcu valkātājiem maksimāli ērtas un drošas kontaktlēcas.

Kopš 1999. gada tirgū parādījās pirmās silikonhidrogēla kontaktlēcas, bet tagad tās aizņem jau 50% no visa kontaktlēcu tirgus. Šīm kontaktlēcām ir raksturīgas vairākas pozitīvas īpašības, kas piemīt mīkstajām hidrogēla kontaklēcām. To jauninājums ir ļoti augsta skābekļa caurlaidība, izturība pret olbaltumvielu nosēdumu veidošanos, mazāka dehidratācijas pakāpe lēcām atrodoties acīs, kā arī palielināts kontaktlēcu nēsāšanas ilgums. Nozīmīga starpība starp tradicionāliem hidrogēliem un silikonhidrogēliem ir tāda, ka silikonhidrogēla kontaktlēcām skābekļa caurlaidība nav atkarīga no ūdens satura lēcas materiālā.

Tradicionālās hidrogēla kontaktlēcas sastāv no hidrofīliem materiāliem, kas absorbē un saista ūdeni polimēra struktūrā. Šajā gadījumā radzenei pieplūst ūdenī izšķīstošais skābeklis, kas iziet cauri kontaktlēcai. Attiecīgi, jo augstāks ūdens saturs kontaktlēcā, jo lielāka ir materiāla skābekļa caurlaidība. Ūdens saturu lēcā nevar palielināt bezgalīgi, tāpēc hidrogēla kontaktlēcām skābekļa caurlaidības koeficients Dk/t vidēji vienāds ap 30.

Atšķirībā no tradicionāliem hidrogēliem silikonhidrogēla kontaktlēcu augsta skābekļa caurlaidība tieši atkarīga no polimēram pievienotajiem siloksāniem. Tas ļauj palielināt kontaktlēcu materiāla skābekļa caurlaidību 5 – 6 reizes, palielinot Dk/t līdz pat 175. Siloksānu pievienošana polimēram ne tikai palielina kontaktlēcu skābekļa caurlaidību, bet arī samazina hidrofīlo monomēru īpatsvaru, sakarā ar ko samazinās ūdens saturs lēcā. Siloksāna grupas pēc dabas ir hidrofobas, tāpēc silikonhidrogēla virsmai nepieciešama speciāla apstrādāšana, lai palielinātu to mitrināšanu un samazinātu lipīdu nosēdumu veidošanos uz lēcu virsmām.

Šobrīd galvenais kontaktkorekcijas virziens ir tieši silikonhidrogēla kontaktlēcas, jo no fizioloģijas viedokļa šīs kontaktlēcas ir visdrošākās no visām šobrīd eksistējošām. Klīniskie pētījumi rāda, ka kontaktlēcu nēsāšana no materiāliem ar augsto Dk/t nodrošina acs un radzenes veselīgumu, ievērojami samazinot hipoksiskās un iekaisuma komplikācijas.

kontaktlecas_clip_image002_0002

Zīmējuma augšējā rindā parādītas izmaiņas acī, kas izveidojās valkājot kontaktlēcas ar zemu Dk/t: a) radzenes tūska, b) limbāla hiperēmija, c) acs un radzenes vaskularizācija, d) mikrocistas epitēlijā, e) izmaiņas endotēlijā. Apakšējā rinda parāda labvēlīgu silikonhidrogēla kontaktlēcu ietekmi uz acīm: a) nav radzenes tūskas, b) nav limbālās hiperēmijas, c) nav radzenes vaskularizācijas, d) nav mikrocistu epitēlijā, e) nav izmaiņu endotēlijā.

Populārākās silikonhidrogēla kontaktlēcas

airoptix_night_dayAir Optix Night & Day (CIBA Vision) ir vienīgās kontaktlēcas kuras FDA apstiprinājusi nepārtrauktai nēsāšanai 30 diennaktis pēc kārtas. Viņām ir visaugstākais Dk/t rādītājs no visām silikonhidrogēla kontaktlēcām, kas vienāds ar 175. Lēcas virsma tiek pakļauta speciālai plazmas apstrādāšanai. Tas ļauj iegūt noturīgu pārklājumu pret bojājumiem, kas veidojas lietojot kontaktlēcu. Pateicoties šim pārklājumam un fluora piejaukumam lēcas materiālā, tiek nodrošināta lēcu mitrināšana un rezistence pret olbaltumvielu nosēdumu veidošanos. Dēļ zemā ūdens satura lēcā (24%) samazinās sausuma sajūta acīs. Šīs kontaktlēcas īpaši būtu piemērotas datora lietotājiem un cilvēkiem, kas strādā sausa gaisa apstākļos.

2004. gadā CIBA Vision izstrādāja jaunas silikonhidrogēla kontaktlēcas Air Optix , kas paredzētas nēsāšanai dienas režīmā. FDA un CE apstiprināja šīs lēcas nepārtrauktai nēsāšanai līdz 6 diennaktīm. Tā kā Dk/t šīm lēcām ir 138, tas nozīmē ka vairs nav ierobežojumu, cik garas stundas kontaktlēcas var atrasties acīs. Tās var būt arī 12 vai 14 stundas, kas ir īpaši ērti mūsdienīgiem cilvēkiem. Arī šīm kontaktlēcām virsma ir apstrādāta ar plazmu, tāpēc tām piemīt augsta rezistence pret olbaltumvielu nosēdumu veidošanos.

 

pure vision toricPopulārākās toriskās silikonhidrogēla kontaktlēcas ir Pure Vision Toric (Bausch & Lomb). Šīm lēcām mugurējā virsma ir toriska, bet priekšējā virsma – asfēriska. Pateicoties šīm īpašībām lēcas koriģē astigmātismu un samazina acs sfērisko aberāciju, kura ir atkarīga no zīlītes diametra. Samazinoties apgaismojumam zīlīte paplašinās un par sevi dod ziņu sfēriskā aberācija: samazinās redzes asums, samazinās kontrastjutība, ap gaismas avotiem parādās gaismas oreoli („halo”). Sfērisko aberāciju kompensē mainot kontaktlēcām formu, piemēram vienai no lēcas virsmām izstrādā asfērisko dizainu. Pure Vision Toric kontaktlēcu skābekļa caurlaidības koeficients Dk/t ir 101, kā rezultātā samazinās hipoksijas radītas izmaiņas radzenē.

Kompānija Johnson & Johnson Vision Care izstrādāja jaunās silikonhidrogēla kontaktlēcas, kuru uzdevums ir atrisināt diskomforta radītās problēmas kontaktlēcu valkātājiem. Acuvue Oasys kontaktlēcām pievienotajam komponentam Hydraclear ir ļoti augsta hidrofilitāte. Pateicoties šī komponenta apvienošanai ar silikonu lēcām ir augsta skābekļa caurlaidība Dk/t ir 147, un viņas ir tik pat elastīgas kā hidrogēla kontaktlēcas. FDA un CE apstiprināja šīs lēcas nepārtrauktai nēsāšanai līdz 6 diennaktīm.

 

 

 

Silikonhidrogēla kontaktlēcu kopšana

 

Viens no svarīgākajiem aspektiem kontaktkorekcijā ir pareiza kontaktlēcu kopšana. Ja lēcu virsma nav brīva no nosēdumiem, tad tai samazinās mitrināšana. Kā rezultātā veidojas sausuma sajūta acīs. Nepareiza kontaktlēcu kopšana noved pie tādām komplikācijām kā acu alerģiskās reakcijas, gigantopapillārais konjunktivīts, infekciozie iekaisumi.

Mūsdienīgie daudzfunkcionālie kontaktlēcu kopšanas līdzekļi pozicionējās kā šķīdumi, kas ļauj izlaist mehānisko lēcu tīrīšanu ar rokām („No Rub”). Visi šie šķīdumi tika izstrādāti laikā, kad silikonhidrogēla kontaklēcu vēl nebija, un tika piemēroti hidrogēla kontaktlēcām, lai veiksmīgi cīnītos ar proteīnu nosēdumiem. Silikonhidrogēliem vairāk raksturīgi lipīdu, nevis proteīnu nosēdumi, tāpēc, pat ja uz multifunkcionālā kontaktlēcu kopšanas līdzekļa ir marķējums „No Rub”, nedrīkst izlaist mehānisko lēcu tīrīšanu, tās laikā notīrās lipīdu nosēdumi. Pēc tam lēcas jādezinficē svaigā šķīdumā. No daudzveidīgā daudzfunkcionālo kontaktlēcu kopšanas līdzekļu klāsta silikonhidrogēla kontaklēcu kopšanai FDA apstiprināja tikai Opti Free Express (Alcon) un Solo Care Aqua (CIBA Vision).

Bieži pacienti nepievērš lielu uzmanību kontaktlēcu uzglabāšanas konteineriem. Ar neapbruņotu aci mikroorganismi nav saskatāmi, bet ja konteinerī izveidojas mikroorganismu kolonijas, tās var nokļūt arī acī, izraisot nopietnas komplikācijas. Tieši tāpēc konteineri būtu jāmaina reizi mēnesī.

Pat vislabāko kontaklēcu lietošana nenodrošinās komfortu un veselīgumu acīm, ja netiks izpildītas visas kontaktlēcu speciālista rekomendācijas.

 

 

Autore: Pasaules Optikas optometriste Jeļena Slabcova

Ievietot komentāru

Current day month ye@r *

Follow

Get every new post on this blog delivered to your Inbox.

Join other followers: