Pārdomas pēc Londonas lielākās optikas izstādes 100%Optical apmeklējuma. Pirmā daļa.

| 3,175 skatījumi

www.optometrija.lv publicē Jāņa Baltraiša rakstu par redzēto un piedzīvoto Londonas optikas izstādē “100% Optical”. Prieks par to, ka portālā parādās jauni, zinoši autori. Portāls aicina arī pārējos publicēt savu pierdzi portāla lappusēs.

 

ExCelCenšoties padarīt Londonu par optikas nozares nozīmīgu pilsētu (pēc Milānas, Parīzes un Minhenes ikgadējām izstādēm), šī gada 16.-18.februārī pirmo reizi tika rīkota Lielbritānijā lielākā optikas izstāde. Lai piesaistītu apmeklētājus, rīkotāji bija parūpējušies par plašu izglītojošo semināru programmu, kas notika katru dienu vienlaicīgi piecās auditorijās.

Pati izstāde tika veidota daudzpusīga – dominēja ne tikai plašs ietvaru un saulesbriļļu piedāvājums, bet tika izstādīta arī izmeklējumu un diagnostikas aparatūra un specializētu lēcu un kontaktlēcu ražotāju piedāvājums.

Manu uzmanību piesaistīja daudzpusīgā lekciju programma. Iepriekš esmu apmeklējis ar kontaktlēcām saistītus kongresus un seminārus, kā ECLSO, EFCLIN, EurOK, kur, visa uzmanība tiek fokusēta uz kontaktlēcām. Nebiju gaidījis, ka 100% Optical izstādes ietvaros rīkotajos semināros tiks pievērsta tik liela uzmanība kontaktlēcu industrijai. Tas mani, protams, patīkami pārsteidza.

Mūsdienās sausās acs sindroms (SAS) spēlē aizvien būtiskāku lomu, un uzskatu, ka optometristiem un acu ārstiem būtu jāvelta lielāka uzmanība šīs problēmas izpētē. Pārlieku daudz mēs aizbildināmies, ka pie tā ir vainojams mūsdienu dzīves ritms, plaši izmantotās tehnoloģijas, modificētā pārtika un zāles, kas var veicināt SAS izplatību. Tomēr es aicinātu meklēt risinājumus, runāt ar klientiem par šiem jautājumiem un censties rast risinājumu! Ne vienmēr ir vajadzīga sarežģīta un dārga aparatūra, lai diagnosticētu pamata problēmas un novirzītu pacientu veikt konkrētus papildus izmeklējumus. Vai arī izrunāt nepieciešamo ikdienas režīma kontroli (tanī skaitā nepieciešamo ūdens daudzumu) un veikt atkārtotu pārbaudi pēc pāris nedēļām.

100_02Attiecībā uz kontaktlēcām ir 2 būtiskas jomas (šajā rakstā viena no tām):

Eef van der Worp – pasaulē atzīts neatkarīgs kontaktlēcu pētnieks prezentēja savus pētījumus par standarta mīkstajām kontaktlēcām. Optometriste Dace Ērenbote, kura seko līdzi Efa van der Worpa jaunākajiem pētījumiem, ir izveidojusi rakstu par šī autora publikācijām attiecībā uz mīksto kontaktlēcu dizainu:

http://www.optometristiem.lv/2014/01/kontaktlecu-pielaikosanas-smalkumi/

Citējot autoru, “Ar mīkstajām kontaktlēcām vienmēr ir bijušas problēmas… Kādēļ? Agrāk bija kontaktlēcas ar sliktu gāzu caurlaidību, hidrogēla kontaktlēcas, kontaktlēcas ar pārāk gariem lietošanas termiņiem, nebija pietiekami labas kopšanas sistēmas. Tad parādījās silikonhidrogēla materiāli, lietošanas termiņi saruka no 4 nedēļu lietošanas uz 2 nedēļu lietošanu (īpaši ASV). Tagad pieejamas SiH kontaktlēcas ar 1 dienas nomaiņas termiņu, bet problēmas joprojām tiek akcentētas. Kas notiks tālāk? Mainīsim kontaktlēcas 2 reizes dienā? Gaidīsim vēl labākus materiālus?”

Viena no būtiskām problēmām ir tiešs optometrijas lauciņš – nepareiza pielaikošana. Autora pētījumi pamato, ka kontaktlēcas ‘bāzes rādiuss’ nevar tikt lietots kā kontaktlēcu pielaikošanas kritērijs. Jā, mēs visi esam pie tā pieraduši kā pie būtiska rādītāja, bet ir divi faktori, kas ir pierādīti un ko neviens nevarētu apšaubīt.

Pirmkārt, rādiusa vērtība ir mainīga un ideālā gadījumā tā reālā dzīvē ir atbilstoša tikai uzreiz pēc kontaktlēcas izņemšanas no šķīduma. Uzliekot uz acs, kontaktlēca nonāk saskarsmē ar atmosfēru, žūst, saraujas un maina formu. Būtiski mainās kontaktlēcas forma un tas, cik ‘pareizi’ tā pieguļ acij. Objektīvi pārbaudīt kontaktlēcas atbilstību uz acs varētu pēc 6-7 stundu atrašanās savā ierastajā vidē – birojā ar sausu, kondicionētu gaisu, strādājot intensīvi pie datora un maz mirkšķinot acis. Ar pusstundu pie acu speciālista ir daudz par maz.

Otrkārt, vēl svarīgāks faktors ir kontaktlēcas kopējā forma. Pēc detalizētiem mērījumiem laboratorijā, salīdzinot dažādu ražotāju kontaktlēcas, pētījumu rezultāti liecina, ka sagitālie kontaktlēcu dziļumi būtiski atšķiras. Turklāt vēl lielākas atšķirības ir novērojamas pie dažādu ražotāju kontaktlēcām, kurām ir ‘vienādi’ parametri, nekā pie viena ražotāja kontaktlēcām ar dažādiem parametriem. Tas ir skaidrojams ar kontaktlēcas kopējo telpisko ģeometriju jeb kontaktlēcas dizainu. Gāzu caurlaidīgo kontaktlēcu speciālistiem ģeometrijas atšķirības izbrīnu nerada, bet lietojot mīkstās kontaktlēcas mēs pārāk bieži par to aizmirstam.

Strādājot bez topogrāfa, speciālistam ir ļoti ierobežota informācija par radzenes formu. Taču mīkstā kontaktlēca ir vēl lielāka nekā radzene. Attiecīgi, ir svarīgi novērtēt kopējo radzenes formu (topogrāfijas nepieciešamība) un konkrēta ražotāja, konkrēta modeļa, konkrētu parametru kontaktlēcas pielaikošanu.

Autors arī uzsver, ka šī pētījuma idejas nav nekas jauns (!), un jau senāki pētījumi ir akcentējuši šīs problēmas. Piemēram, vērienīgā 2007.gada izdevumā “Essential contact lens practice” (autori Jane Veys, John Meyler , Ian Davies) raksta: “Keratometrijas dati ir nepietiekami mīksto kontaktlēcu pielaikošanā un vairāki pētījumi, kā, piemēram, Gundal, ir pierādījuši, ka ne centrālie, ne periferiālie keratometrijas dati neuzrāda korelāciju ar optimāli pielaikotu mīksto kontaktlēcu.” Detalizētāku skaidrojumu, kādēļ keratometra dati nenosaka veismīgu kontaktlēcas izvēli var rast Young pētījumā: “Neraugoties uz to, turpinās kontaktlēcu pielaikošanas instrukciju izstrāde balstoties uz keratometra datiem.”

Eef van der Worp piekrīt šiem autoriem, ka daudz būtiskāk būtu analizēt kontaktlēcu sagitālo dziļumu, jo tas parāda kontaktlēcas parametrus daudz reālāk. Tas būtu aicinājums visai kontaktlēcu nozarei veikt šādu būtisku reformu un atteikties no maldinošo parametru (B.C.) turpmākas izmantošanas produktu marķējumos.

Secinājums. Ir viegli teikt, ka optometristu kabineti nav pienācīgi aprīkoti, aparatūra ir dārga, utt, bet vismaz vienu lietu būtu jāņem vērā – NEUZSKATIET, ka klientam ar viena ražotāja kontaktlēcām var piedāvāt cita ražotāja kontaktlēcas bez pārbaudes. Katras kontaktlēcas forma ir atšķirīga un tā ir jāpielaiko, lai varētu konstatēt atbilstību.

Ievietot komentāru

Current day month ye@r *

Follow

Get every new post on this blog delivered to your Inbox.

Join other followers: