Atskats uz Eiropas Optometrijas un Optikas Akadēmijas (European Academy of Optometry and Optics) rīkoto konferenci

.

Sagatavoja: Aiga Švede

2023. gada 12.-14. maijā Poznaņā (Polijā) notika ikgadējā Eiropas Optometrijas un Optikas Akadēmijas (EAOO – European Academy of Optometry and Optics) konference. Kopš 2022. gada LOOA ir EAOO biedrs. Polijas Optometrijas un optikas biedrība šogad kopā ar EAOO bija konferences organizatori. Jāpiezīmē, ka katru gadu pasākumu organizējošā valsts mainās. Tā nākamgad (2024. gadā) šī konference būs Helsinkos (Somijā) laikā no 10. līdz 12. maijam.

Nedaudz vispārējās informācijas, lai var saprast konferences mērogu. Konferencē piedalījās 444 dalībnieki no 33 valstīm (skatīt 1. att.).

1. attēls Eiropas Optometrijas un Optikas Akadēmijas konferences dalībnieku sadalījums pa valstīm (PTOO – Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki).

.

Protams, ka parasti šādos pasākumos dominē uzņemošās valsts speciālisti (Polijas optometristi un optiķi veidoja 45 % no kopējā dalībnieku skaita). Šajā konferencē vienmēr laipni lūgti ir arī studenti. Šoreiz bija 95 studenti, no kuriem 20 bija no Dānijas, 2 no Lielbritānijas, 1 no Spānijas, 4 no Zviedrijas un 68 no Polijas. Neiztikt arī bez sponsoriem un to pārstāvjiem (kopā – 45 pārstāvji un viesi) (skatīt 2. att.). Galvenie sponsori:

 • Platīna: EssilorLuxottica, Hoya
 • Zelta: Bausch + Lomb, CooperVision, Johnson&Johnson Vision
 • Sudraba: amblyoplay, Hayne, Thea
 • Bronza: Alcon, SwissLens, Rodenstock, Visionix, Ursapharm, eaglet eye, Family Optic

2. attēls Eiropas Optometrijas un Optikas Akadēmijas konferences dalībnieku sadalījums pa valstīm (PTOO – Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki).

.

Pirmajā konferences dienā bija kā ierasts vairākas praktiskās nodarbības – no vienkāršām, kas ietver pamatus, līdz pat specifiskām tēmām:

 • Biomikroskopijas pamati;
 • OCT ābece – kā iegūt un interpretēt rezultātus
 • Binokulārā netiešā oftalmoskopija – teorija un prakse
 • Kā iegūt labu topogrāfijas attēlu
 • Karotenoīdu līmeņa un makulas pigmenta mērījumi acu aprūpē
 • Krāsu redzes defekti un to novērtēšana
 • Retinoskopija: noderīgs rīks perifērās refrakcijas novērtēšanai bērnu ar miopiju izmeklēšanā
 • Acu motorās disfunkcijas – to specifiskums un korekcija
 • Redzes funkciju novērtēšana zīdaiņiem
 • Redzes funkciju novērtēšana mazajiem bērniem (no 3 līdz 6 g.v.)
 • Sklerālo lēcu pielaikošana ar profilometrijas metodi

Nākamajās konferences dienās bija 39 mutiskas prezentācijas vairākās paralēlajās sesijās un 24 stenda referāti. Interesanti, ka šīs konferences ne tikai koncentrējas uz ļoti zinātniskām tēmām, bet arī apskata pamatlietu tēmas, atgādina sen aizmirsto, kā arī paraugās optometristu un optiķu apmācības niansēm un darba uzlabošanas iespējām. Dažas tēmas tīri piemēram:

 • Innovative enabling technologies in optics, optometry and vision science.
 • Digital optometry
 • Eyecare in the changing world: scaling up for impact
 • Influence of binocular vision on academic performance: a multivariate analysis
 • Burnout in optometry: risks and prevention
 • MiYOSMART myopia control spectacle lenses in UK children: 12-month outcomes
 • Evidence-based treatment of myopia
 • Can proper nutrition relieve digital eye strain?
 • The influence of optoemtric visuomotor training on soccer players
 • Clinical cases in posterior segment imaging
 • Role of corneal epithelial thickness mapping in monitoring the effects of overnight orthokeratology
 • Sensory aniseikonia
 • Efficiency of vision relaxation in computer users
 • Headaches: a guide for the optometrist
 • Effects of defocus incorporated multiple segments (DIMS) on reading behaviour of Caucasian children
 • Peripheral retinal refraction – can it help!
 • The impact of the vergence-accommodation conflict during the 30-minute VR session on the parameters of fusional vergence ranges and phoria

Paraugoties uz tēmām, var redzēt, ka katrs var sev iegūt kaut ko interesantu. Bet būtiskākais šādās konferencēs ir citu valstu optometristu un optikas sfēras darbinieku satikšana, savstarpēja komunikācija un labi pavadīts laiks kopā.

No Latvijas mēs bijām šoreiz 5: Aiga Švede, Inese Petroviča, Svetlana Semjonova, Gatis Ikaunieks un Zane Jansone-Langina. Pie tam mēs ne tikai klausījāmies, bet gan bija 2 mutiskas prezentācijas (Inese Petroviča un Svetlana Semjonova) un 2 stenda referāti (Zane Jansone-Langina un Gatis Ikaunieks) (skatīt 3. att.).

3. attēls LOOA biedru dalība EAOO 2023 Poznaņā.

.

Personīgi man bija liels prieks atkal redzēt lielu pulku ar optometristiem pēc COVID-19 pandēmijas. Pagājušā gada Dublinā organizētā EAOO konferencē bija uz pusi mazāk dalībnieku. Kā arī bija liels prieks redzēt daudz jauniešu. Lai arī daļa tēmu jau bija iepriekš dzirdētas, dažas tēmas mani uzrunāja personīgi. Piemēram prātā palika tēma par profesionālo “izdegšanu”. Pētījumi parāda, ka šī kļūst par visas veselības aprūpes sistēmas problēmu. 2021. gadā žurnālā “Ophthalmic and Physiological Optics” ir publicēts pētījums “The mental health and wellbeing survey of Australian optometristsOptometristu”, kur aptaujāti 505 optometristi. Pētījums parāda, ka “izdegšanas” iespēja ir ļoti augstā līmenī optometristu vidū, salīdzinot ar vispārējo populāciju un citiem veselības aprūpes speciālistiem. Jo īpaši šis risks palielinās, pieaugot optometristu atbildības līmenim. Līdz ar to Latvijā, augot optometristu atbildībai, arī mums jāsāk par to aizdomāties. Kā galvenais prezentācijas secinājums bija, ka optometristi šobrīd nav sagatavoti tam, kā pasargāt sevi no “izdegšanas”. Līdz ar to šis jautājums ir jāiekļauj optometristu izglītības programmās, kā arī profesionālajām asociācijām regulāri ieteikts organizēt seminārus, lai iepazīstinātu optometristus ar jaunākajām tendencēm un pieejām šajā jautājumā.

Noslēgumā manas pārdomas, kāpēc vērts šādas konferences apmeklēt?

 • Te ir tēmas, kas ir saistošas ne tikai optometristiem, bet arī optiķiem.
 • Tā ir iespēja uzlabot praktiskās zināšanas kādā no praktiskajām nodarbībām. Patiesībā praktisko nodarbību saturs parāda, ka te arī mēs varam daudz ko dot plašajai Eiropas optometristu saimei – mums ir labs praktiskais pamats un arī mēs varam piedāvāt dažādas praktiskās nodarbības, daloties ar savām zināšanām un prasmēm ar citu valstu optometristiem.
 • Iespēja iepazīties ar optometristiem no dažādām valstīm, viņu darba specifiku – atšķirībām un līdzībām, kas ļauj paraudzīties uz optometrista darbu no dažādiem skata punktiem.

Aiga Švede

.

Dažas atziņas no kolēģiem, kas jau kārtējo reizi piedalījās šajās konferencēs

 

EAOO 2023 konferencē vairākas no sesijām bija saistītas ar tuvredzību un tās attīstības kavēšanu. Bija arī atsevišķi referāti par dažādām miopijas kontroles briļļu lēcām, ko piedāvā tādas kompānijas kā Essilor, Hoya un Rodenstock. Šīs lēcas mazina perifēro defokusu, tādejādi kavējot miopijas attīstību. Kā nevēlams efekts šīm miopijas kontroles lēcām ir nedaudz miglaināka redze perifērijā. Rodas jautājums, kā šis perifērais defokuss ietekmē acu kustības un vai tas netraucē lasīšanai? Par šiem jautājumiem ir veikts pētījums un tā rezultātus konferencē prezentēja Montani Giancarlo no Salento universitātes Itālijā. Viņš bija novērtējis lasīšanas ātrumu 7 līdz 12 gadu veciem bērniem ar miopijas kontroles briļļu lēcām un parastām monofokālām lēcām. Rezultāti bija nedaudz pārsteidzoši, jo lasīšanas ātrums bija būtiski lielāks ar miopijas kontroles nekā parastām lēcām. Kā iemesls tam varētu būt tas, ka perifērais defokuss  var palīdzēt stabilizēt fiksāciju un/vai uzlabo akomodācijas darbību. Lai pārliecinātos par šo pieņēmumu pareizību, ir jāgaida nākamie pētījumi.

Konferencē īpaši vērtīgi bija referāti, kuros speciālisti dalījās zināšanās par kādu specifisku tematu. Man noderīga bija Dinah Paritzky (Izraēla) prezentācija par galvassāpēm, īpaši par migrēnu. Ir zināms, ka pirms migrēnas var veidoties aura, kura parasti ilgst līdz 1 stundai, retos gadījumos tā var būt ilgāka. Dažkārt cilvēki ilgstošas izmaiņas redzes laukā, piemēram, nelielus redzes lauka izkritumus, arī var maldīgi uzskatīt par auru. Šādos gadījumos cilvēks noteikti ir jānosūta uz papildu pārbaudēm, jo ir jāpārliecinās, vai, piemēram, smadzenēs nav izveidojies audzējs.

Konferencē vēl bija vairāki noderīgi referāti, kurus šeit nepieminu – plus briļļu izrakstīšanas kritēriji bērniem, izekonisko lēcu piemeklēšana pacientiem ar sensoro (neirālo) anizeikoniju u.c. Kopumā konference patika un, ja būs iespēja, to apmeklēšu arī nākotnē.

Gatis Ikaunieks

.

EAOO apmeklēju otro reizi klātienē un varu teikt, ka programma ir aktuāla un interesanta praktizējošam optometristam. Tēmas nav abstrakti zinātniskas, bet tieši koncentrētas uz ikdienas optometrista nepieciešamajām lietām, padarot konferenci ļoti piesātinātu. Šī ir mana mīļākā optometrijas konference, jo iegūtās zināšanas ir neatsveramas. Apmeklējot šo konferenci pārliecinos, ka Latvijas optometrijas līmenis ir augsts un mums EAOO ir jābūt un jāatgādina par sevi. Pagājušo gad bijām divas, nu jau pieci. Šogad apmeklēju meistarklasi par defokusa mērīšanu, kur galvenā atziņa bija, ka ne visām miopiskām acīm ir miopisks defokuss. Ja pacientam ir novērojams hipermetropisks defokuss, tad primārā ārstēšana būtu atropīns un pilna tāluma korekcija, ne perifokālās brilles.  Meistarklasē mūs apmācīja to mērīt, izmantojot retinsokopiju un izgājām cauri, kā iegūtos mērījumus pielietot ikdienas praksē, kontrolējot miopiskus bērnus. Seminārs bija aizraujošs. Iegūtās zināšanas ieviesīšu arī darbā universitātē un  topošie optometristi pabeidzot universitāti, būs zinoši kā to nomērīt.

Zane Jansone-Langina

.

Šeit lejupielādējams informatīvais materiāls ar EAOO prezidentes Lilianas Stankovas atziņām par šo konferenci.

.

Materiāli no LU un LOOA kopīgās klīniski praktiskās konferences 19.02.2023.

.

2023. gada 19. februārī tiešsaistē notika Latvijas Universitātes un Latvijas Optometristu un optiķu asociācijas kopīgi organizētā klīniski praktiskā konference. Piedāvājam vēlreiz ieskatīties konferences materiālos.

LOOA aktualitātesKristīne Detkova
 
Optometrista asistenta profesijas attīstības iespējas LatvijāEva Beizitere, Kristīne Detkova
 
Moderno ofisa lēcu dizaini un to pielietojums optikā Edijs Ozols Ozoliņš, Pēteris Cikmačs
 
Mīksto kontaktlēcu lietotāju un redzes speciālistu informētība par aktuālajiem kontaktlēcu kopšanas noteikumiemRūta Vigule, Kristīne Detkova

Rūtas Vigules sagatavotās kontaktlēcu lietošanas instrukcijas: KL lietosanas instrukcijas
 
Zilo starojumu bloķējošie briļļu lēcu pārklājumi un zilo staru absorbcija materiālā: lietotāja pieredzeLinda Kvedere, Pēteris Cikmačs
 
Briļļu pasūtījuma parametru ietekme uz briļļu izgatavošanas ātrumuMāris Berkulis, Kristīne Detkova
 
Briļļu ietvaru stils un mode 2023Natālija Karpušina
 
Princips 20/80 optometrijāAnda Balgalve

Intermitējošās eksotropijas ārstēšanas iespējasKristīne Kalniča-Dorošenko, Aiga Švede

30 minūtes virtuālajā minigolfā – vai gaidāmas izmaiņas redzes funkcijās?Reičela Livitčuka, Tatjana Pladere
  
SD-OCT glaukomas skenējumu mērījumu atkārtojamība, reproducējamība un skrīninga   efektivitāte optometrijas praksēInese Petroviča, Paiman Emadi, Aiga Švede, Gatis Ikaunieks
 
Refraktīvās ķirurģijas iespējas presbiopijas vecuma pacientiemEvija Gulbinska, Guna Pūce

.

Kontaktlēcu lietošanas instrukcijas

.

Noderīgs materiāls!

Optometrista asistenta studiju programmas absolventes Lindas Kvederes sagatavotās lietošanas instrukcijas latviešu valodā dažādu lietošanas režīmu kontaktlēcu veidiem: KL lietosanas instrukcijas

.

.

Atsakts uz semināru “Acu aprūpe: komunikācija ar optikas klientu”

.

2022. gada 13. novembrī norisinājās Latvijas Optometristu un optiķu asociācijas un Latvijas Universitātes Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas kopīgi organizētais tiešsaistes seminārs “Acu aprūpe: komunikācija ar optikas klientu”. Tiešsaistes seminārā piedalījās 188 dalībnieki – gan LOOA biedri, gan citi optikas nozarē un veselības aprūpē kopumā strādājošie, jo semināra norise tika izziņota gan ārstniecības personu vietnē Evisit, gan Latvijas optikas uzņēmumu lokā.

Semināra saturs tika veidots daudzpusīgs, fokusā paturot redzes aprūpes nozarē iesaistītā personāla komunikāciju par mūsdienu redzes aktualitātēm – miopiju, sausās acs slimību, kontaktlēcu lietošanu, sabiedrības novecošanos u.c. Priecēja klausītāju aktīvi uzdotie jautājumi un plašā diskusija lektoru vidū.

Semināra materiāli

Semināra atklāšana un aktualitāte (prezentācija) – Kristīne Detkova

Kā pavēstīt sliktas ziņas (video) – Ansis J. Stabiņģis

Ikdienas plakstu higiēna – angļu val. (prezentācija, video) – Angela Konopate

Biežākās kļūdas kontaktlēcu kopšanā (prezentācija, video) – Iveta Celherte

Sausās acs menedžmenta stratēģijas optikas praksē (prezentācija, video) – Kristīne Detkova

Miopijas kontroles iespējas optikā Latvijā (prezentācija, video) – Aija Makovska

Acu atslodzes vingrinājumi (prezentācija, video) – Aiga Švede

Vecuma redze – labākais iespējamais (prezentācija, video) – Evita Kassaliete

Diskusija par LOOA aktualitātēm – Anda Balgalve un Rets Skrickis

.

.

.

.

 

Seminārs “Acu aprūpe: komunikācija ar optikas klientu”

.

2022. gada 13. novembrī (svētdienā) notiks Latvijas Optometristu un optiķu asociācijas un Latvijas Universitātes Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas kopīgi organizēts seminārs “Acu aprūpe: komunikācija ar optikas klientu“. Seminārs notiks tiešsaistē Zoom platformā. Par dalību seminārā tiks piešķirti 8 tālākizglītības punkti.

Semināra saturs ir veidots, raugoties no dažādiem skatpunktiem un komunikāciju ar optikas klientu, ko satiek gan redzes aprūpes speciālists, gan optikāri/optiku konsultanti/optiķi un cits optikas jomā strādājošs personāls. Šo aspektu var attiecināt ne tikai uz optikas salonu un klīniku pacientiem, bet arī uz citām veselības aprūpes iestādēm, tādēļ laipni lūdzam piedalīties apmeklētājus, kas nav LOOA biedri, bet ir ieinteresēti šī semināra piedāvātajā programmā.

Aicinām pieteikties dalībai seminārā līdz 4. novembrim, izmantojot šo anketu. Līdz tam pašam 4. novembrim lūdzam arī veikt dalības maksājumu, kam tas nepieciešams (skatīt tabulu zemāk).

! Īpašs piedāvājums optikāriem (optometrista asistentiem/konsultantiem/optiķiem), kas vēl nav LOOA biedri: samaksājot noteikto dalības maksu šim semināram 10 eur apmērā, ir iespēja iestāties asociācijā un ar to nosegt biedra naudas maksājumu nākamajam – 2023. gadam (standarta gada biedra nauda ir 30 eur). Par iestāšanos.

Maksa par dalību seminārā

Tiešsaistē
LOOA biedriem Bez maksas
LU Optometrijas bakalaura un maģistra studentiem Bez maksas
Rīgas Medicīnas koledžas Optometrista asistenta programmas studentiem Bez maksas
Citām personām, kas nav LOOA biedri 10 eur

Rekvizīti:

Biedrība Latvijas Optometristu un optiķu asociācija
Swedbank
LV63HABA0551024631742
Piezīmēs jānorāda vārds un uzvārds personai, par kuras dalību tiek maksāts.
Piemēram: Anna Actiņa, seminārs Acu aprūpe
.
Lejupielādēt programmu.
.
.
.

See the future 2022

.

Jau ceturto gadu OC VISION organizē redzes speciālistu konferenci – SEE THE FUTURE.

Šogad konference notiks gan klātienē – Rīgā, Krasta ielā 60, ATTA centrā, gan tiešsaistē 2022. gada 16. oktobrī.

Šogad būs iespēja uzzināt vairāk par inovācijām, par miopijas kontroles aktualitātēm un komunikācijas nozīmi optometrijā. Konferencē piedalīsies Eiropā zināmi speciālisti no Lielbritānijas, Itālijas un Latvijas.

Sīkāka informācija par konferenci See The Future majas lapā https://seethefuture.info/

Līdz 31. augustam pieejama agrā reģistrācija konferences apmeklējumam klātienē par zemāku cenu.

.

.

.

LOOA vasaras semināra 07.08.2022. materiāli

.

2022. gada 7. augustā notika LOOA vasaras seminārs Doles salā. Liels paldies lektoriem par interesantajām lekcijām. Ar autoru atļauju publicējam prezentācijas.

Aija Makovska – LOOA aktualitātes

Zane Jansone-Langina – Vērtīgākās atziņas no starptautiskajām konferencēm EAOO, SPIE un ICVS

Daiga Čerāne – Plakstiņu veidojumi

Jeļena Stūriška- Ar vecumu saistīto makulas deģenerāciju ietekmējošie faktori

Kristīne Detkova – Jaunumi Latvijas Patērētāju tiesību aizsardzības likumā

.

.

.

LAAC un LOOA kopīgi organizēts seminārs optometristiem

.
Latvijas Amerikas acu centrs sadarbībā ar LOOA organizē semināru optometristiem 2022. gada 28. jūlijā klātienē A. Deglava ielā 12A, 4. stāvā.
Viesos būs iespējams uzņemt 20 dalībniekus, tādēļ šoreiz – “kas pirmais piesakās, tas pirmais maļ”. Taču aicināsim pirmos apstiprinātos dalībniekus būs koleģiāliem un atsūtīt ziņu uz LOOA e-pastu looasociacija@gmail.com, ja gadījumā plāni mainās un nevarēsiet ierasties, lai varam piedāvāt iespēju nākamajiem.
.
Pieteikšanās anketa šeit: https://forms.gle/SMKssoy23dNeS4y47
.
Semināra dalībnieki saņems 2,2 TIP.
.
.
.

LOOA vasaras seminārs 07.08.2022.

.
Ar lielu prieku aicinām LOOA biedrus piedalīties tradicionālajā vasaras seminārā 2022. gada 7. augustā Doles salā, kur brīvākā atmosfērā satikt kolēģus, atpūsties un pie reizes paklausīties arī noderīgu informāciju. Ja vēlaties, droši var līdzi ņemt arī savas otras puses, bērnus. Šogad lekciju laikā tiks organizēta spēļu darbnīca bērniem.

Aicinām pieteikties dalībai līdz 24. jūlijam izmantojot šo anketu: https://forms.gle/CB7Sz2L9himEsQP89

Samaksu par pusdienām (7 eur/pers.) arī nepieciešams veikt līdz 24. jūlijam uz LOOA kontu:
Latvijas Optometristu un optiķu asociācija

LV63HABA0551024631742

Par dalību seminārā tiks piešķirti 3,3 TIP.
.
 .
.

Alcon un LOOA kopīgs kontaktlēcu seminārs 19.06.2022.

.

Tieši pirms 10 gadiem pasauli pāršalca ziņa par nebijušu produktu kontaktlēcu tirgū – pirmajām un līdz pat šim brīdim vienīgajām ūdens gradienta kontaktlēcām TOTAL1. Jau veselu desmitgadi mums ir lieliska iespēja izmantot un ieteikt šo produktu saviem pacientiem un klientiem. Lai kopīgi nosvinētu šo jubileju, Alcon sadarbībā ar LOOA rīko tiešsaistes semināru veltītu Total1 kontaktlēcām.

Šī semināra laikā būs iespējams atskatīties uz to, kā Total1 kontaktlēcām šo 10 gadu laikā ir veicies Latvijas optikas tirgū, vēlreiz atsvaidzināt jau, iespējams, piemirstās lietas, kā arī uzzināt daudz jauna gan par esošiem, gan jauniem Alcon produktiem kontaktlēcu lietotājiem un citiem.

.

Semināra norise:

2022. gada 19.jūnijs, plkst.10.00, ZOOM platforma

 .

Semināra programma:

10:00   Semināra atklāšana

10:05   Total1 kontaktlēcu lietošanas pieredze Latvijā / Kristīne Detkova

10:20   Total1 – pirmā ūdens gradienta kontaktlēca pasaulē / Iveta Celherte

10:50   Total1 un Precision1 kontaktlēcu kopīgais un atšķirīgais / Guna Pūce

11:20   TOTAL30 – inovatīva mēneša kontaktlēca / Iveta Celherte

11:50   TOTAL30 komforta pētījums / Kristīne Detkova

12:05   Alcon mitrinošo pilienu piemērotība dažādām pacientu grupām / Indra Vinogradova

12:35   Pasākuma noslēgums

.

Par dalību seminārā tiks piešķirti 3,4 TIP.

Pieteikšanās izmantojot anketu līdz 17.jūnijam.

.

Follow

Get every new post on this blog delivered to your Inbox.

Join other followers: