Atskats uz Eiropas Optometrijas un Optikas Akadēmijas (European Academy of Optometry and Optics) rīkoto konferenci

.

Sagatavoja: Aiga Švede

2023. gada 12.-14. maijā Poznaņā (Polijā) notika ikgadējā Eiropas Optometrijas un Optikas Akadēmijas (EAOO – European Academy of Optometry and Optics) konference. Kopš 2022. gada LOOA ir EAOO biedrs. Polijas Optometrijas un optikas biedrība šogad kopā ar EAOO bija konferences organizatori. Jāpiezīmē, ka katru gadu pasākumu organizējošā valsts mainās. Tā nākamgad (2024. gadā) šī konference būs Helsinkos (Somijā) laikā no 10. līdz 12. maijam.

Nedaudz vispārējās informācijas, lai var saprast konferences mērogu. Konferencē piedalījās 444 dalībnieki no 33 valstīm (skatīt 1. att.).

1. attēls Eiropas Optometrijas un Optikas Akadēmijas konferences dalībnieku sadalījums pa valstīm (PTOO – Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki).

.

Protams, ka parasti šādos pasākumos dominē uzņemošās valsts speciālisti (Polijas optometristi un optiķi veidoja 45 % no kopējā dalībnieku skaita). Šajā konferencē vienmēr laipni lūgti ir arī studenti. Šoreiz bija 95 studenti, no kuriem 20 bija no Dānijas, 2 no Lielbritānijas, 1 no Spānijas, 4 no Zviedrijas un 68 no Polijas. Neiztikt arī bez sponsoriem un to pārstāvjiem (kopā – 45 pārstāvji un viesi) (skatīt 2. att.). Galvenie sponsori:

  • Platīna: EssilorLuxottica, Hoya
  • Zelta: Bausch + Lomb, CooperVision, Johnson&Johnson Vision
  • Sudraba: amblyoplay, Hayne, Thea
  • Bronza: Alcon, SwissLens, Rodenstock, Visionix, Ursapharm, eaglet eye, Family Optic

2. attēls Eiropas Optometrijas un Optikas Akadēmijas konferences dalībnieku sadalījums pa valstīm (PTOO – Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki).

.

Pirmajā konferences dienā bija kā ierasts vairākas praktiskās nodarbības – no vienkāršām, kas ietver pamatus, līdz pat specifiskām tēmām:

  • Biomikroskopijas pamati;
  • OCT ābece – kā iegūt un interpretēt rezultātus
  • Binokulārā netiešā oftalmoskopija – teorija un prakse
  • Kā iegūt labu topogrāfijas attēlu
  • Karotenoīdu līmeņa un makulas pigmenta mērījumi acu aprūpē
  • Krāsu redzes defekti un to novērtēšana
  • Retinoskopija: noderīgs rīks perifērās refrakcijas novērtēšanai bērnu ar miopiju izmeklēšanā
  • Acu motorās disfunkcijas – to specifiskums un korekcija
  • Redzes funkciju novērtēšana zīdaiņiem
  • Redzes funkciju novērtēšana mazajiem bērniem (no 3 līdz 6 g.v.)
  • Sklerālo lēcu pielaikošana ar profilometrijas metodi

Nākamajās konferences dienās bija 39 mutiskas prezentācijas vairākās paralēlajās sesijās un 24 stenda referāti. Interesanti, ka šīs konferences ne tikai koncentrējas uz ļoti zinātniskām tēmām, bet arī apskata pamatlietu tēmas, atgādina sen aizmirsto, kā arī paraugās optometristu un optiķu apmācības niansēm un darba uzlabošanas iespējām. Dažas tēmas tīri piemēram:

  • Innovative enabling technologies in optics, optometry and vision science.
  • Digital optometry
  • Eyecare in the changing world: scaling up for impact
  • Influence of binocular vision on academic performance: a multivariate analysis
  • Burnout in optometry: risks and prevention
  • MiYOSMART myopia control spectacle lenses in UK children: 12-month outcomes
  • Evidence-based treatment of myopia
  • Can proper nutrition relieve digital eye strain?
  • The influence of optoemtric visuomotor training on soccer players
  • Clinical cases in posterior segment imaging
  • Role of corneal epithelial thickness mapping in monitoring the effects of overnight orthokeratology
  • Sensory aniseikonia
  • Efficiency of vision relaxation in computer users
  • Headaches: a guide for the optometrist
  • Effects of defocus incorporated multiple segments (DIMS) on reading behaviour of Caucasian children
  • Peripheral retinal refraction – can it help!
  • The impact of the vergence-accommodation conflict during the 30-minute VR session on the parameters of fusional vergence ranges and phoria

Paraugoties uz tēmām, var redzēt, ka katrs var sev iegūt kaut ko interesantu. Bet būtiskākais šādās konferencēs ir citu valstu optometristu un optikas sfēras darbinieku satikšana, savstarpēja komunikācija un labi pavadīts laiks kopā.

No Latvijas mēs bijām šoreiz 5: Aiga Švede, Inese Petroviča, Svetlana Semjonova, Gatis Ikaunieks un Zane Jansone-Langina. Pie tam mēs ne tikai klausījāmies, bet gan bija 2 mutiskas prezentācijas (Inese Petroviča un Svetlana Semjonova) un 2 stenda referāti (Zane Jansone-Langina un Gatis Ikaunieks) (skatīt 3. att.).

3. attēls LOOA biedru dalība EAOO 2023 Poznaņā.

.

Personīgi man bija liels prieks atkal redzēt lielu pulku ar optometristiem pēc COVID-19 pandēmijas. Pagājušā gada Dublinā organizētā EAOO konferencē bija uz pusi mazāk dalībnieku. Kā arī bija liels prieks redzēt daudz jauniešu. Lai arī daļa tēmu jau bija iepriekš dzirdētas, dažas tēmas mani uzrunāja personīgi. Piemēram prātā palika tēma par profesionālo “izdegšanu”. Pētījumi parāda, ka šī kļūst par visas veselības aprūpes sistēmas problēmu. 2021. gadā žurnālā “Ophthalmic and Physiological Optics” ir publicēts pētījums “The mental health and wellbeing survey of Australian optometristsOptometristu”, kur aptaujāti 505 optometristi. Pētījums parāda, ka “izdegšanas” iespēja ir ļoti augstā līmenī optometristu vidū, salīdzinot ar vispārējo populāciju un citiem veselības aprūpes speciālistiem. Jo īpaši šis risks palielinās, pieaugot optometristu atbildības līmenim. Līdz ar to Latvijā, augot optometristu atbildībai, arī mums jāsāk par to aizdomāties. Kā galvenais prezentācijas secinājums bija, ka optometristi šobrīd nav sagatavoti tam, kā pasargāt sevi no “izdegšanas”. Līdz ar to šis jautājums ir jāiekļauj optometristu izglītības programmās, kā arī profesionālajām asociācijām regulāri ieteikts organizēt seminārus, lai iepazīstinātu optometristus ar jaunākajām tendencēm un pieejām šajā jautājumā.

Noslēgumā manas pārdomas, kāpēc vērts šādas konferences apmeklēt?

  • Te ir tēmas, kas ir saistošas ne tikai optometristiem, bet arī optiķiem.
  • Tā ir iespēja uzlabot praktiskās zināšanas kādā no praktiskajām nodarbībām. Patiesībā praktisko nodarbību saturs parāda, ka te arī mēs varam daudz ko dot plašajai Eiropas optometristu saimei – mums ir labs praktiskais pamats un arī mēs varam piedāvāt dažādas praktiskās nodarbības, daloties ar savām zināšanām un prasmēm ar citu valstu optometristiem.
  • Iespēja iepazīties ar optometristiem no dažādām valstīm, viņu darba specifiku – atšķirībām un līdzībām, kas ļauj paraudzīties uz optometrista darbu no dažādiem skata punktiem.

Aiga Švede

.

Dažas atziņas no kolēģiem, kas jau kārtējo reizi piedalījās šajās konferencēs

 

EAOO 2023 konferencē vairākas no sesijām bija saistītas ar tuvredzību un tās attīstības kavēšanu. Bija arī atsevišķi referāti par dažādām miopijas kontroles briļļu lēcām, ko piedāvā tādas kompānijas kā Essilor, Hoya un Rodenstock. Šīs lēcas mazina perifēro defokusu, tādejādi kavējot miopijas attīstību. Kā nevēlams efekts šīm miopijas kontroles lēcām ir nedaudz miglaināka redze perifērijā. Rodas jautājums, kā šis perifērais defokuss ietekmē acu kustības un vai tas netraucē lasīšanai? Par šiem jautājumiem ir veikts pētījums un tā rezultātus konferencē prezentēja Montani Giancarlo no Salento universitātes Itālijā. Viņš bija novērtējis lasīšanas ātrumu 7 līdz 12 gadu veciem bērniem ar miopijas kontroles briļļu lēcām un parastām monofokālām lēcām. Rezultāti bija nedaudz pārsteidzoši, jo lasīšanas ātrums bija būtiski lielāks ar miopijas kontroles nekā parastām lēcām. Kā iemesls tam varētu būt tas, ka perifērais defokuss  var palīdzēt stabilizēt fiksāciju un/vai uzlabo akomodācijas darbību. Lai pārliecinātos par šo pieņēmumu pareizību, ir jāgaida nākamie pētījumi.

Konferencē īpaši vērtīgi bija referāti, kuros speciālisti dalījās zināšanās par kādu specifisku tematu. Man noderīga bija Dinah Paritzky (Izraēla) prezentācija par galvassāpēm, īpaši par migrēnu. Ir zināms, ka pirms migrēnas var veidoties aura, kura parasti ilgst līdz 1 stundai, retos gadījumos tā var būt ilgāka. Dažkārt cilvēki ilgstošas izmaiņas redzes laukā, piemēram, nelielus redzes lauka izkritumus, arī var maldīgi uzskatīt par auru. Šādos gadījumos cilvēks noteikti ir jānosūta uz papildu pārbaudēm, jo ir jāpārliecinās, vai, piemēram, smadzenēs nav izveidojies audzējs.

Konferencē vēl bija vairāki noderīgi referāti, kurus šeit nepieminu – plus briļļu izrakstīšanas kritēriji bērniem, izekonisko lēcu piemeklēšana pacientiem ar sensoro (neirālo) anizeikoniju u.c. Kopumā konference patika un, ja būs iespēja, to apmeklēšu arī nākotnē.

Gatis Ikaunieks

.

EAOO apmeklēju otro reizi klātienē un varu teikt, ka programma ir aktuāla un interesanta praktizējošam optometristam. Tēmas nav abstrakti zinātniskas, bet tieši koncentrētas uz ikdienas optometrista nepieciešamajām lietām, padarot konferenci ļoti piesātinātu. Šī ir mana mīļākā optometrijas konference, jo iegūtās zināšanas ir neatsveramas. Apmeklējot šo konferenci pārliecinos, ka Latvijas optometrijas līmenis ir augsts un mums EAOO ir jābūt un jāatgādina par sevi. Pagājušo gad bijām divas, nu jau pieci. Šogad apmeklēju meistarklasi par defokusa mērīšanu, kur galvenā atziņa bija, ka ne visām miopiskām acīm ir miopisks defokuss. Ja pacientam ir novērojams hipermetropisks defokuss, tad primārā ārstēšana būtu atropīns un pilna tāluma korekcija, ne perifokālās brilles.  Meistarklasē mūs apmācīja to mērīt, izmantojot retinsokopiju un izgājām cauri, kā iegūtos mērījumus pielietot ikdienas praksē, kontrolējot miopiskus bērnus. Seminārs bija aizraujošs. Iegūtās zināšanas ieviesīšu arī darbā universitātē un  topošie optometristi pabeidzot universitāti, būs zinoši kā to nomērīt.

Zane Jansone-Langina

.

Šeit lejupielādējams informatīvais materiāls ar EAOO prezidentes Lilianas Stankovas atziņām par šo konferenci.

.

LOOA valde izsludina konkursu “Optometrists 2021”

 

Katru gadu LOOA atlasa izcilas personas, kuras devušas nozīmīgu ieguldījumu optometrista profesijas attīstībā. 2021. gads tuvojas noslēgumam, un ir pienācis laiks atlasīt pretendentus konkursam “Gada Optometrists 2021”.

LOOA konkursa mērķi paliek nemainīgi un tie ir:

  • optometrista profesijas popularizēšana;
  • optometrista profesionālās izaugsmes veicināšana;
  • optometristu pakalpojumu kvalitātes uzlabošana.

Balvai var tikt nominēts jebkurš optometrists – LOOA aktīvs biedrs ar vismaz 3 gadus ilgu profesionālo stāžu un ar spēkā esošu sertifikāciju.

Vērtēšanas periods – viss 2021.gads, no 01.01.2021. līdz 31.12.2021.

Izvirzīšanas kārtība:

  • balvai var pieteikties pats pretendents, LOOA biedrs (vismaz 3 gadus), sertificēts optometrists;
  • pretendentu var izvirzīt jebkurš LOOA biedrs vai darba kolēģis;
  • pretendentu var izvirzīt LOOA valde;
  • pretendentu var izvirzīt uzņēmums, kurā strādā optometrists.

Pieteikums balvai jāiesniedz LOOA elektroniski līdz 2021. gada 31. janvārim, plkst. 23:59 uz e-pasta adresi looasociacija@gmail.com

Pārējo informāciju var izlasīt konkursa nolikumā.

Pieteikuma anketu, vērtēšanas kritērijus un pašnovērtējuma anketu var atrast šeit.

Strādājiet ar godu un izcilību, lai tieši Jūs atzītu par 2021.gada optometristu!

Atgādināsim iepriekšējo konkursu uzvarētājus:

Krista Caune-Bērziņa, “Gada optometrists 2016”

Aiga Švede, “Gada optometrists 2017”

Kristīne Detkova, “Gada optometrists 2018”

Evita Kasaliete, “Gada optometrists 2019”

Jeļena Slabcova, “Gada optometrists 2020”

Sergio Villani atceroties.

Ir pāršķirta viena, skumīga lappuse Latvijas Optometrijas vēsturē. 14. maijā astoņdesmit septiņu gadu vecumā no dzīves ir aizgājis Sergio Villani. Latvijas Universitātes draugs, Latvijas optometrijas iedvesmotājs, Latvijas Optometrijas krustēvs.

LU Optometrijas nodaļas pasniedzēji ciemos pie Sergio Villani.

Serdžo Latvijas Universitātes Pusvadītāju fizikas katedrā ienāca kā Florences Starpautiskā universitāšu centa pārstāvis un viņa neatlaidība kā arī mērķtiecība stimulēja Optometrijas studiju izveidi. Pateicoties viņa un Florences Lauvu kluba atbalstam katedrā tika radīta sākotnējā optometrijas studiju bāze. Tieši Serdžo vienkāršība un tolerance pret atšķirīgo, veicināja tā laika Latvijas vadošo oftalmologu interesi par oftalmiskās optikas nozīmi redzes primārās aprūpes jomā un piesaistīja viņus optometrijas studiju programmām. Viņam arī izdevās pārliecināt cietvielu fiziķus, ka optometrija un redzes uztvere ir akadēmiskas pētniecības vērtas un interesantas nozares. Sergio Villani kopš 1999. gada vairākus gadus bija Universitātes viesdocents.

Sergio Villani mūsu atmiņā paliks kā zinošs, mērķtiecīgs un vienmēr akadēmiski korekts cīnītājs par Itālijas opometriju.

Vitolds Grabovskis un Ivars Lācis

 

LOOA 27. kongress

2021. gada 21. martā tiešsaistē Zoom plaformā notiks LOOA 27. kongress. Aicinām LOOA biedrus pieteikties dalībai kongresā līdz 18. martam, izmantojot šo saiti.

LOOA kongresa programma: LOOA kongress_21.03.2021

 

Blue Book 2020

Eiropas Optometristu un Optiķu padome (ECOO)  ir nopublicējusi savu gadu ilgušo darbu, apkopojot informāciju par optometristiem un optiķiem (tai skaitā arī optometristu asistentiem) visā Eiropā.
Galvenie viņu secinājumi:
  • Informācija ir apkopota par 22 ECOO biedru valstīm un 9 papildu valstīm, kā pamatu izmantojot Vispārējo uz kompetencēm balstīto optometrista prakses modeli (Global Competency-Based Model of Scope of Practice), kuru ir izveidojusi Pasaules Optometristu padome.
  • Ziņojums demonstrē dažādas profesionālās ainavas visā Eiropā, tai skaitā dažādas prakses īpatnības. Tas ir pieejamās apmācības, normatīvo aktu, profesijas standartu un neatkarības pakāpes, apjoma un politiskās nozīmības rezultāts.
  • Pastāv vairākas atšķirības starp valstīm, norādot uz profesionālo specifiku. Ir valstis, kur profesionāļi drīkst lietot diagnostiskos medikamentus. Ir valstis, kurās vēl tikai plāno atzīt optometrista profesiju. Taču lielākājā daļā valstu, optometrists tiek atzīts kā veselības aprūpes speciālists. Augšgalā esošajās valstīs pat plāno paplašināt terapeitiskās prakses iespējas.
  • Lai arī pastāv atšķirības starp valstīm, standarta redzes izmeklēšanas process ir līdzīgs visā Eiropā un to galvenokārt regulē profesijas standarts. Pirmo reizi vēsturē ziņojums iekļauj arī informāciju par valstīm, kurās optoemtrists drīkst veikt redzes pārbaudi un izrakstīt brilles arī bērniem.
  • Ziņojums apkopo arī informāciju par profesionāļu skaitu Eiropā un vidējo absolventu skaitu gada laikā dažādās kvalifikācijās. Viena interesanta tendence tika novērota, apkopojot visu informāciju; biežāk izglītības atzīšana ir daudz izaicinošāka kā profesijas likumiskā atzīšana.

Visi šie novērojumi ir apkopoti arī ECOO izdotajā preses relīzē, kur arī ir pieejama hipersaite uz ECOO ziņojumu

Materiālu sagatavoja prof.Aiga Švede

Pasaules diabēta dienai veltīts LOOA seminārs

2020. gada 15. novembrī (svētdienā) plkst. 11:00-16:00 notiks Pasaules diabēta dienai veltīts LOOA seminārs.
Seminārs tiks organizēts attālinātā režīmā – Zoom platformā.
Aicinām interesentus pieteikties dalībai seminārā līdz 11. novembrim, izmantojot šo anketu:
p.s. Par dalību seminārā tiks piešķirti 6 TIP.
Dalība konferencē ir bez maksas (personām, kas nav LOOA biedri, bet vēlas saņemt sertifikātu par tālākizglītības punktiem 10 eur).

OC vision organizētais seminārs “Redzi nākotni”.

Laipni aicināti ņemt dalību 15.oktobrī plānotajā seminārā “Redzi nākotni”.

 

 

 

 

OC_redzes_konference_2020_NEW

Iekšlietu ministrijas poliklīnika aicina darbā optometristu

VSIA “Iekšlietu ministrijas poliklīnika” Čiekurkalna 1.līnija 1, korp.1, Rīga, aicina darbā optometristu.

 Amata pienākumi:

  • veselības pārbaudēs veikt normatīvajos aktos noteiktās redzes pārbaudes nodarbinātajiem (nepilns darba laiks)

Prasības:

  • reģistrācija ārstniecības personu reģistrā;
  • sertifikāts specialitātē

Piedāvājam:

  • labus darba apstākļus un atsaucīgus kolēģus;
  • stabilu atalgojumu un sociālās garantijas.

Pilna laika darba alga 1300 eiro mēnesī.

CV un pieteikuma vēstuli sūtīt uz e-pastu zigrida.karklina@iem.gov.lv.

Sīkāka informācija pa tālr. 67829903, galvenā ārste Z.Kārkliņa

Aicina darbā optometristu.

                                     SIA “Rīgas veselības centrs”

                   Vienotais reģistrācijas numurs: 50103807561

                       aicina darbā:

                   OPTOMETRISTU

 

Prasības:

  • Atbilstoša austākā medicīniskā izglītība.
  • Reģistrācija Ārstniecības personu reģistrā.
  • Nepieciešama profesionālā pieredze optometrista darbā.
  • Teicamas latviešu valodas zināšanas.
  • Laipna un pozitīva attieksme pret pacientiem.

 

Pienākumi:

  • Sniegt klientiem un pacientiem augsti kvalitatīvus pakalpojumus optometrista specialitātē saskaņā ar Latvijā apstiprinātām medicīniskajām tehnoloģijām.
  • Konsultēt ārstējošos ārstus, ārstus speciālistus un viņu pacientus.

Sniegt RVC klientiem un pacientiem augsti kvalitatīvus pakalpojumus optometrista specialitātē.

 

Piedāvājam:

  • Interesantu un dinamisku darbu.
  • Komfortablu darba vidi.
  • Profesionālu kolēģu komandu un draudzīgu kolektīvu.
  • Ievērojamas atlaides Rīgas pilsētas sabiedriskajā transportā.
  • Veselības apdrošināšanu.
  • Mēnešalga tiek aprēķināta atbilstoši paveiktā darba daudzumam (noteikta procentos par maksas pakalpojumiem).

 

Pieteikuma vēstuli un CV, kā arī izglītību apliecinošu dokumentu kopijas ar norādi “Optometrists”, lūdzam sūtīt uz e-pastu: personals@rigasveseliba.lv

 

Papildus informāciju varat iegūt, sazinoties pa tālruni 26005619 un 22308066.

Pieteikumā iekļautie dati tiks izmantoti tikai atlases vajadzībām. Informācija par amata pretendenta datu apstrādi pieejama šeit (http://rigasveseliba.lv/wp-content/uploads/2018/07/2018-07-20-Informacija-par-pretendenta-datu-apstradi.pdf).

Sazināsimies ar tiem pretendentiem, kuri tiks uzaicināti uz tikšanos klātienē.

 

 

Neatliekamā palīdzība optometristiem

Latvijas optometristu sertifikācijas komisija ir sagatavojusi ziņojumu optometristiem par profesionālo zināšanu pilnveidi neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanā.

Latvijas Optometristu un optiķu asociācijas 

optometristu sertifikācijas komisijas ziņojums 

optometristiem

par neatliekamās medicīniskās palīdzības kursiem.

(more…)

Follow

Get every new post on this blog delivered to your Inbox.

Join other followers: